Η Καλλιθέα έχασε το εισητήριο για το β’ γύρο του Κυπέλλου από τον Απόλλων

Ο Απόλλων Σμύρνης πήρε το εισιτήριο για τον δεύτερο γύρο του Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς επικράτησε με 2-1 της Καλλιθέας στη Ριζούπολη. Σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα η ομάδα του Κωστένογλου θα μπει τη Δευτέρα στην κληρωτίδα της δεύτερης τη τάξει εγχώριας διοργάνωσης.

Και τα τρία γκολ του αγώνα επιτεύχθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, με τους κυανόλευκους να ανοίγουν το σκορ με τον Ανγκούλο στο 83ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι από εκείνο το σημείο βγήκαν μπροστά, με αποτέλεσμα να αφήσουν κενά στην άμυνά τους. Αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι που σημείωσαν και δεύτερο τέρμα με τον Γκονζάλες στο 90.

Το μόνο που κατάφερε η Καλλιθέα ήταν να μειώσει στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Πίκολο στο τελικό 2-1.